22 Temmuz 2014 Salı

Ernest Cline'dan 80'ler Soslu Bir Sanal Gerçeklik Hikayesi: Ready Player One*506 sayfalık bir sanal gerçeklik güzellemesi. Kaynakları tükenmiş; açlığın, kıtlığın ve şiddetin baş gösterdiği bir dünyada özel konsol, gözlük ve eldivenlerle OASIS adlı bir yazılıma sığınan ve yalnızca yemek yemek gibi insani ihtiyaçları karşılamak için bağlantıyı kesen insanlar.

2045 yılında geçen hikayede, tam bir 80’ler nerd’ü olan Wade/ Parzival ile tanışıyoruz. 80’ler nerd’ü derken abartmıyorum, kitabın neredeyse her sayfası o döneme ait göndermeler içeriyor. Filmler, şarkılar, kitaplar...

Parzival, OASIS’in yaratıcısı James Holliday’in yazılımın içinde bir yerlere sakladığı ipuçlarına ulaşmaya çalışıyor. Bu sayede Holliday’in bıraktığı mirasa sahip olabilecek. Bu da işine geliyor zira zaten Wade olarak gerçek dünyada bir varlık gösteremiyor ama OASIS içinde Parzival olarak bir şansı var; orada istediği kişi olabilir. 

OASIS oldukça ayrıntılı yaratılmış bir evren. Sanal gerçekliğe dair detaylı tasvirler mevcut, kendinizi o evrenin içinde hissetmek, hayal etmek çok kolay. Karakterlerin gerçek benliklerinden kaçıp avatarlarına sığınma ve içinde bulundukları dünyadan silinme çabaları ise şu anın bir adım ötesi gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder