12 Şubat 2013 Salı

Audrey Niffenegger'dan Ayna İkizlerine, İnatçı Ruhlara ve Mezarlıklara Dair*


İmkansız Aşklar Evi, Audrey Niffenegger'ın ikinci kitabı. Daha önce, ilk kitabı olan Zaman Yolcusunun Karısı hakkında da bir şeyler yazmıştım, o yazıya da buradan göz atabiliriz. 

Kitabın orijinal ismi Her Fearful Symmetry. Orijinal başlığa bağlı kalınması çok daha isabetli bir karar olurmuş zira şu anki çeviri, içeriği pek de doğru yansıtmıyor.

Niffeneger'ın kendine has bir üslubu var: Naif, nazik ve sakin. Mesela, onu yazarken hayal ettiğimde gözümün önüne bilgisayar başında oturmuş kitabını yetiştirmeye çalışan bir kadın imgesi gelmiyor. Tam tersi zihnimde şöyle bir sahne beliriyor: Ahşap, zarif bir çalışma masası, bir fincan kahve, dolmakalem, el yazısıyla doldurulmuş kağıtlar... Ki dolmakalem kullanan birileri kaldı mı ondan bile emin değilim. Niffeneger işte bu romanını da o hayali dolmakalemle, aynı üslupla yazmış; sakin sakin, tatlı tatlı.

Julia ve Valentina Poole ayna ikizleridir, tıpkı anneleri ve teyzelerinin olduğu gibi. Ayna ikizleri birbirlerinin yansıması gibidir, birinin sol tarafındaki kalp, diğerinin sağındadır ya da birinin sol elindeki ben, diğerinin sağ elindedir. Ve birbirlerine müthiş benzerler. 

Julia ve Valentina'nın anneleri Edie'nin ikizi, Londra'da yaşamaktadır ve ne Edie ne de kızlar onu yıllardır görmemişlerdir. Edie asla ikizinden bahsetmez. Julia ve Valentina'nın 21. yaş gününde Londra'dan bir mektup gelir. Mektup, teyzeleri Elspeth'in öldüğünü ve sahip olduğu her şeyi kızlara bıraktığını bildirmektedir. Ama Elspeth'in bazı şartları vardır. Julia ve Valentina'nın Londra 'ya gelip 1 yıl boyunca onun evinde yaşaması gerekmektedir. Bu süre zarfında kız kardeşi Edie ile kocası Jack ise eve adımlarını dahi atmayacaklardır. Eğer bu şartları yerine getirirlerse 1 yılın sonunda evi satmakta özgür olacaklardır.

İkizlerden daha baskın karakterli olan Julia, tüm isteksizliğine rağmen Valentina'yı ikna eder ve Londra'ya, Elspeth'in evine taşınırlar. Alt katlarında Elspeth'in sevgilisi Robert, üst katlarında ise obsesis kompulsif komşuları Martin yaşamaktadır. Ve dairelerinin çok ilginç bir manzarası vardır: Highgate Mezarlığı. Kitapta bu ünlü mezarlığın oldukça detaylı tarifleri var. Robert, bu mezarlık üzerine bir bitirme tezi yazmaktadır, aynı zamanda da mezarlığın gönüllü rehberidir, bu yüzden biz de onun rehberliğinde mezarlığı adım adım gezebilme imkanı bulabiliyoruz.


İkizler, bir süre sonra, yeni yeni alışmaya başladıkları evlerinde aslında yalnız olmadıklarını farkederler. Elspeth hala evdedir. Sebebini bilemese de, bir hayalet olarak oraya sıkışıp kalmıştır. 

İkiziyle tek vücut gibi yaşamaktan sıkılan Valentina. Valentina'yı kaybetmekten ödü kopan Julia. Elsphet'in ölümünün ardından ilk defa Valentina'yla yakınlık kurabilen Robert. Robert'ı deli gibi özleyen hayalet Elsphet. Bazı gizli planlar. Bazı aile sırları. Bol bol yağmur. Bol bol mezarlık hikayesi. Kitabın sonrasında da bunlar var.3 yorum:

 1. Enteresan duruyor konusu... Zaman Yolcusunun Karısı'nın filmini izledim, pek iyi film denilemezdi. Kitap iyi demişlerdi ama okuma fırsatım olmadı. Bu kitabın da kapağına baksam ilgimi hiç çekmez, ama konusu ilgimi çekti. Güzel olabilir. Dolmakalemle yazanlar da var hala ayrıca... Nostaljik kişilikler... :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçeriği yansıtmayan başlığa ve kör göze parmak kapağa aldanmamak lazım, kitap hiç de fena değil : )

   Sil
 2. Bine yakın kitap okumuşumdur ama bu kesinlikle favorim belkide üçüncü tekil şahısı kullanması beni bağlayan oldu. Her neyse bir harika ve başyapıt diyebileceğim bir kitap.

  YanıtlaSil