18 Kasım 2012 Pazar

Ayfer Tunç'dan Kapak Kızı: 'Herhangi bir adamın defteri, ruhunun röntgenidir.'*Ayfer Tunç ve romanları uzun süredir sürekli bir yerlerde karşıma çıkıyordu. Takip ettiğim bloglarda, çeşitli yazılarda, orada burada. Merak etmemek mümkün değildi zira yazarın dilinin ne kadar vurucu, üslubunun ne kadar etkileyici olduğundan bahsediyordu bu yazılar. Ben önce Yeşil Peri Gecesi'ni aldım ama sonra öğrendim ki bu kitap aslında Kapak Kızı isimli bir romanın devam kitabıymış. Aslında tam olarak da devam kitabı sayılmazmış, tek tek okunsa da olurmuş ama en makbulü önce Kapak Kızı'nı, sonra Yeşil Peri Gecesi'ni okumakmış. Ben de öyle yaptım.

Bir tren yolculuğu, üç insan, bir dergi. Bir de o derginin üzerindeki ayın kızı; güzeller güzeli Şebnem.

Ersin orta sınıf ailesi tarafından, orta sınıf normlarla büyütülmüş bir banka müfettişidir. Kimilerine göre imrenilecek rahat bir yaşamı vardır ama o hayatının konforlu rutininden nefret etmektedir.

Selda, albay babası ve öğretmen annesinin çok sevilmiş, çok korunmuş (ama aşırı korunmuş) biricik kızıdır. Kendine çizilen yoldan sapmamış, iyi okullarda okumuş, iyi işlerde çalışmış, hep iyi kız olmuştur. Doya doya yaşayamamaktan, bir türlü kendi olamamaktan dolayı içinde kocaman bir boşluk vardır.

Bünyamin, üç kuruş parayı dişini tırnağına takarak kazanan, bu sebeple Ersin ve Selda'nın dertlerini dinlese muhtemelen kıçıyla gülecek olan bir yemekli vagon garsonudur. Bir de Bünyamin'in hikayesi içinde geçen Anahit ve Garo adında iki yan karakter var ki, bunlar da bence ana karakterler kadar ilgi çekici.

O gece trende Ersin, Selda ve Bünyamin'in aklında tek bir şey vardır, o da kapak kızı Şebnem. Kimi Şebnem'i tanıyan, kimi de adını dahi bilmeden sadece kapaktaki resmini gören bu karakterlerin tek ortak noktasıdır Şebnem.

Yazar, Ersin, Selda ve Bünyamin'in yaşamlarını ince ince anlatır bize. Kalp kırıklıklarını, sevinçlerini, ilişkilerini, ailelerini (özellikle ailelerini) bir bir önümüze serer. Bu arada da onların gözünden Şebnem'i tanırız. Aslında tanımaktan ziyade tanık oluruz zira Şebnem'i daha sonra tanıyacağız. Yeşil Peri Gecesi'nde.

Ayfer Tunç'un karakterleri çok ama çok gerçekçi. Kendini istemediği bir hayatı yaşamaya mahkum hisseden, istifa etmeyi dahi müthiş bir başkaldırı olarak addeden Ersin. Kendini cam bir fanusun içine hapsetmiş, bastırılmaktan tosta dönmüş kişiliğiyle ne yapacağını bilemeyen Selda. Mahalle baskısını iliklerine kadar hisseden Bünyamin.

Bu kitapta kendinizden bir şeyler bulmamanız imkansız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder