17 Kasım 2012 Cumartesi

Seray Şahiner'den Empati Kurma Garantili Öykü Kitabı: Gelin Başı*Gelin Başı incecik bir öykü kitabı. Gencecik de bir yazarı var. 1984 doğumlu Seray Şahiner bu kitabını henüz 22 yaşındayken yayınlamış. Gelin Başı adlı öyküsü Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'nde 'Dikkate Değer' bulunmuş. Hakikaten de öyle. Dikkate değer, hatta daha da fazlası.

10 tane öykü var bu kitapta, 10'u da su gibi.

Birinci öykü Sorumlu ile Sorunlu. Ne istediği işi yapabilmiş, ne aradığı aşkı bulabilmiş, daha çok genç olmasına rağmen üzerine buruşuk suratlı bir bezginlik çökmüş Zeynep.

İkinci öykü Buzdolabı Süsü Misalı. Bu sefer de Elif. Kutu gibi bir ev yapmış sevgilisiyle kendine. Ama şimdi bırakıp gitmek kolay mı bir bir şeçtiği perdeleri, dantel örtüleri, porselenleri. Tabi bir de sevgilisini. Sahi o evini mi sevmişti, yoksa Samet'i mi?

Üçüncü öykü Telsiz Duvaksız. Mercan ile Selman. Ama en çok da evini barkını bırakıp kaçan, bir çift şahit önünde evlenip 'Ben şimdi bassam Selmanımın ayağına, kim alkışlayacak?' diye düşünüp kocasının ayağına basamayan Mercan.

Dördüncü öykü Yalnız Ama Gururlu. Eski sevgilisini unutamadığı için bütün çiftlere düşman olan, el ele çiftlerin sağından solundan geçmeyip hop diye ortalarına dalan Yeliz.

Beşinci öykü İadesiz Taahhütsüz. 'Gece geç yattım, sabah uyanamadım, kusura bakma' Ahmet tarafından ekilen, iki dirhem bir çekirdek Tuğçe.

Altıncı öykü Gelin Başı. Kuaför koltuğunda 'Allahım iktidarsız çıksa şu adam!' diye dua eden Sibel.

Yedinci öykü Yedi Ağlı Don. Cihata hizmet için yedi ağlı don diken Alevi Fidan ile ateist kocası. 'Cihat'a don diktiğime göre parayı da Cihat'dan mı alacağım?'

Sekizinci öykü Tanga Don Hissi. Ailesi içinde adına 'Hanım' sıfatını alabilmiş yegane insan, sevgilisi çişinin sesini duymasın diye musluğu açan Esme Hanım.

Dokuzuncu öykü Harmandalı. Bir otobüs beklemelik süre boyunca yanındaki yakışıklıyla hayali bir aşk yaşayan Bahar.

Onuncu öykü İlk Öpüşte Aşk. Türkan Şoray mı Müjde Ar mı olmalı? Kafası karışık Çiğdem.

Seray Şahiner 10 tane öykü yazmış, seni sana anlatmış. Bence oku.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder